Згідно законам РФ необхідно підтверджувати відповідність якості продукції. Основною державною системою сертифікації є ГОСТ Р. Сертифікат відповідності ГОСТ Р засвідчує той факт, що перевіряється продукція повністю відповідає всім вимогам.
Згідно із законодавством РФ, отримати такий дозвільний документ, як сертифікат ГОСТ Р, організації мають право в будь-якому регіоні країни. Оформлений за всіма правилами сертифікат відповідності ГОСТ Р дійсний на всій території Російської держави.
Обов'язковий сертифікат ГОСТ Р
Отримання сертифікату здійснюється в сертифікаційних органах, що мають відповідну акредитацію. Оформлення документа в системі сертифікації ГОСТ Р підтверджує як якість, так і безпеку продукції. Існує певна номенклатура товарів, що підлягають оформленню обов'язкового сертифікаційного документа. У даний перелік включені товари для дітей, більшість видів технологічного обладнання, продукція медичного призначення та інші товари. Згадана номенклатура поширює свою дію і на вітчизняну продукцію, і на імпортні товари.
Добровільний сертифікат відповідності ГОСТ Р
Крім переліку продукції, яка вимагає отримання обов'язкового сертифікату, в Росії є ще й список товарів, які підлягають обов'язковому прийняттю декларації відповідності ГОСТ Р.
Крім оформлення декларації, можна ще оформити добровільний сертифікат відповідності ГОСТ Р. У цілому, процедура оформлення сертифіката на добровільній основі практично ідентична оформленню обов'язкового документа. Різниця існує в тому, що при добровільній процедурі заявник може самостійно вибрати параметри та характеристики продукції, відповідність яких і буде перевірено в процесі сертифікації.
Наявність добровільного сертифіката може істотно збільшити конкурентоспроможність продукції. Однак важливо розуміти, що такий документ не може замінити декларацію відповідності ГОСТ Р, а оформляється на додаток до неї.
Схеми сертифікації
Отримання сертифікату може здійснюватися за різними схемами:
- На серійний випуск продукції;
- на партію товарів;
- на підставі контракту.
При оформленні сертифіката на серійний випуск продукції в документі повинен в обов'язковому порядку відбиватися номер протоколу попередньо виконаних випробувань зразків продукції. Дана схема підходить і для імпортної, і для вітчизняної продукції. Термін дії подібного документа може варіюватися то 1 до 3 років.
Сертифікат відповідності ГОСТ Р на партію товарів можна отримати і без наявності протоколу випробувань. Але в документі необхідно вказувати дату і номер інвойсу. Важливо розуміти, що при такій схемі, сертифікат дійсний лише на конкретну партію продукції. Видається подібний сертифікат ГОСТ Р з відкритою датою. Зручно отримувати такий документ в тому випадку, коли планується імпорт тестової партії продукції. Багато виробників використовують дану схему при підтвердженні відповідності якості обладнання.
Сертифікат відповідності ГОСТ Р на контракт має включати в себе інформацію про проведені випробування продукції (дату і номер протоколу). Так само в документі в обов'язковому порядку зазначаються схема оформлення, найменування одержувача і виробника, дата та номер контракту. Дана форма сертифікації підходить у випадку, коли імпорт продукції здійснюється постійно і не обмежується однією поставкою. Сертифікат ГОСТ Р оформлений за даною схемою дійсний протягом 1 року. Відповідно в цей період часу компанія-заявник може імпортувати товари, перераховані в контракті без обмежень.
Алгоритм процедури отримання сертифікату
Процедура отримання сертифікату здійснюється в кілька етапів:
- Визначення сертифікаційного документа, який необхідно оформляти;
- проведення випробувальних заходів та отримання протоколу;
- подача пакету необхідних документів в центр сертифікації;
- безпосереднє отримання сертифіката заявником.
Необхідні документи для оформлення сертифікату
На серійні імпортну продукцію:
- документ, що засвідчує якість продукції;
- опис товару (зовнішній вигляд, сфера використання, технічні характеристики);
- заявка.
На серійні вітчизняну продукцію:
- Реєстраційні документи;
- статут організації (перші 3 аркуша);
- документи, що підтверджують власність виробничих площ або їх оренду;
- нормативно-технічна документація на товар (ГОСТ або ТУ);
- заявка;
- опис продукції.
На поставлену за контрактом імпортну продукцію:
- Реєстраційні документи;
- опис продукції;
- статут компанії (перші 3 аркуша);
- заявка;
- контракт (копія).
SIA “UberVilla” (Latvia)
S.T. S.R.L. UNI PERSONALE (Italy)
KASCO SRL (Italy)
TREVI BENNE S.p.A. (Italy)
EFD Induction (Norway)
Electronics Engineering
Nexus
INDEQ OY LTD (Finland)
Panasonic Factory Solutions Europe (Germany)
Unival SRL (Italy)
Janusfabrikken AS (Norway)
Bossard France
Safic-Alcan Nordic AB (Sweden)
Kramer Electronics Ltd. (Israel)
BIANCHI RAPIDA ITALIA SRL (Italy)
KALAITZIDIS KON. STYLIANOS – KALKO Electric Appliances (Greece)
Vogl Deckensysteme GmbH (Germany)